3 lutego 2013

51. Ze związkami partnerskimi za pan brat

Tak sobie myślałam o związkach partnerskich, i to już (aż!) drugi dzień. Wszystko za sprawą Amelki, której wpis na blogu skłonił mnie do przemyśleć i, co więcej, pewnej ewolucji (chociaż tak szybko, to może rewolucji ? chociaż nie, zbyt mała zmiana) poglądów. Jeśli ktoś chce poczytać, zapraszam do jej wpisu: partnerskim związkom stanowcze... TAK! 

Nie będę jakoś szczególnie się nad samymi związkami rozwodziła, możecie sobie nawet poczytać w komentarzach pod w/w postem jak to u mnie wyglądało. 
Znając jednak wrodzoną niechęć ludzi do szukania informacji i zapoznawania się z nimi postanowiłam stworzyć ten wpis, żeby zalinkować do:


Poselski projekt ustawy o związkach partnerskich

Najlepiej otworzyć sobie ten pierwszy plik .doc. Nie jest to długi projekt (trzy strony) i można się z nim szybciutko zapoznać. 
Nie znam się na prawie, dlatego nie chcę się zbytnio wymądrzać, ale jak dla mnie to faktycznie brzmi podobnie do ślubu cywilnego. Tylko nazywa się inaczej.
Oczywiście nie łączę tego z kwestią związków homoseksualnych, dla których furtka mogłaby się otworzyć, bo, jak już napisałam u Amelii, to sprawa na odrębny, odległy pewnie, wpis.


Zauważyłam też coś hmm... nie mam na to żadnego epitetu. Właściwie to pewnie nic nadzwyczajnego, ale jaka ładna dyscyplina w tych naszych partiach:

Wyniki głosowania  nad przyjęciem wniosku o odrzucenie  projektu ustawy o związkach partnerskich

Poza PO wszędzie prawie jednomyślność. Ciekawe skąd taki wynik u POsiów, bo jakoś dziwnie byłoby mi wierzyć w brak dyscypliny tam.

A wy macie jakieś zdanie co do związków partnerskich?

9 komentarzy:

 1. ja od początku byłam na tak jeśli chodzi o związki partnerskie, ale jak widać nasz kochany i uwielbiany przez wszystkich rząd uważa inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 2. *parlament :)

  A jesteś za związkami partnerskimi zarówno dla hetero, jak i homoseksualnych, czy tylko ogólnie dla tych pierwszych? (Jak nie chcesz, to nie odpowiadaj, pytam z ciekawości)

  OdpowiedzUsuń
 3. Amelka dobrze robi :) Fajnie jest poznać różne poglądy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Inne partie mają jasno określony program wyborczy, i konsekwentnie się go trzymają. Ewentualne wewnętrzne kary w klubie za wyłamanie się z dyscypliny to inna sprawa.

  PO to partia centrowo-prawicowa, co więcej, partia rządząca. W związku z tym stara się w jakiś sposób lawirować między skrajnymi nieraz poglądami, by zachować poparcie. Poza tym skupia u siebie osoby o różnych poglądach na wiele kwestii, przez co traci na swojej tożsamości (bardzo długo definiowanej jako nie-PIS).

  OdpowiedzUsuń
 6. Wg mnie związki heteroseksualne tak, homo - nie. Boję się jednak, że jeśli ta ustawa wejdzie w życie, to homoseksualiści (do których nic osobiście nie mam, ale legalizacja ich związków mnie przeraża) będą domagać się prawa do adopcji. Nie wyobrażam sobie, żeby dzieci były wychowywane przez dwie kobiety albo dwóch mężczyzn, bo to będzie źle wpływać na ich rozwój. Dzieci czerpią garściami od rodziców.
  Jeżeli jednak chodzi o sprawy spadkowe, to przecież każdy ma prawo napisać testament i określić spadkobierców.
  Co do braku informacji ze szpitala o stanie zdrowia partnera "bo nie jest Pan/Pani z rodziny", to tą sprawę trzeba uregulować (czy pacjent nie może zdecydować kto może, a kto nie wiedzieć o jego stanie zdrowia?) , a nie robić wielką rewolucję. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dreamer- Masz podobne obawy, jak jeden z moich kolegów. Powiedział mi wczoraj dokładnie to samo- jak dostaną ten kawałek, to wyciągną i następny.
  A co do spadku- cóż, ale nie każdy zdąży spisać testament. Może kogoś w wieku 30 lat samochód przejechać ze skutkiem śmiertelnym, a mało który 30-latek spisuje testament.

  Co do szpitali i generalnie takiego podejścia- myślę, że to jest ogólnie dobry pomysł, żeby uregulować właśnie takie prawa, prawo spadkowe lepiej zabezpieczyć. Generalnie wiele innych kwestii zmienić od podstaw, tam, gdzie są niedopatrzenia, a nie dorabiać do nich kolejną stertę praw.

  OdpowiedzUsuń
 8. miło stać się inspiracją :) pozdrawiam. Amelia ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię.