15 sierpnia 2013

86. DAWNKINSowsko Dawnkinsowe "debaty".


Tak, przyznaję się szczerze, że znowu ostatnio weszłam na demotywatory bez żadnego racjonalnego powodu. Tak, znowu zaczęłam czytać komentarze, żeby się pośmiać.
Nie raz, nie dwa, trafiłam na kłótnie walecznych katolików z równie walecznymi ateistami. Jak to napisał Sponville:
To nie wiara (lub niewiara- mój dop.) popycha ku masakrom, lecz wszelkiego rodzaju fanatyzm, zarówno religijny, jak i polityczny, nietolerancja, nienawiść.

I tak też dla mnie wyglądają takie spory. Nie wynikają z wiary lub niewiary, lecz z fanatyzmu.
Jednak nie o tym chciałam pisać.

Otóż w komentarzach często jedna i druga strona na różne sposoby wykorzystuje Richarda Dawkinsa. Jego przeciwnicy zmienili nawet pisownię jego nazwiska na DAWNkins.

Cóż. Właściwie to sam jest on sobie winien, że znamy go przede wszystkim z zagorzałego, by nie powiedzieć fanatycznego, ateizmu. Jako autor „Boga Urojonego” dostarcza argumentów dla każdej ze stron, tylko układanych w odpowiedni sposób.

Nie mam zamiaru pisać o „Bogu Urojonym”, bo już to kiedyś robiłam i jak ktoś ma ochotę poczytać to z pewnością znajdzie ten wpis na moim osobistym blogu. Mam jednak jakąś niewyjaśnioną potrzebę napisania o Dawkinsie. Dlaczego? Bo ludzie nie wiedzą lub zapominają.

Nie wiedzą lub zapominają, że „Bóg Urojony” to nie jest jego jedyna książka. Według mnie bardzo ważną zasługą Richarda Dawkinsa jest popularyzowanie nauki. Potrafi on przedstawić  procesy, które są często trudne do zrozumienia, w bardzo przystępny sposób.

Wszyscy wiedzą, że Dawkins zajmuje się ateizmem. Niestety pomijany jest fakt, że zajmuje się też czymś o wiele ważniejszym, ciekawszym, co jest z ateizmem tylko powiązane, co ma swoje stałe miejsce w nauce – ewolucją. 

Na język polski zostało przetłumaczonych kilka ciekawych prac na ten temat. Co więcej, jak już wspomniałam, są one pisane lekkim językiem. Dzięki temu nauka staje się interesująca a ewolucja, dobór naturalny, proste. 

„Samolubny gen” to chyba książka, o której nasłuchałam się najwięcej. Nie chcę jej oceniać, bo nie przeczytałam całej, ale tyle, ile poznałam, potwierdza moje mniemanie o pracach Dawkinsa. „Najwspanialsze widowisko świata” jest nowszą książką i powtarza znane już tezy autora, ale nie odbiega ciekawością od pozostałych. I wreszcie  „Ślepy zegarmistrz”, którego wręcz pochłaniałam, i którego uwielbiam.

Łopatologiczne wykładanie naukowych zagadnień to zadanie równie ważne, co trudne. Dawkins ma ten dar pióra i tłumaczenia, dlatego też z powodzeniem może to robić. To prawda, że jest bardzo uparty w monotematyczności. Nie należy jednak dyskredytować dzieła, bo nie lubi się charakteru autora. 
Pamiętajcie o tym następnym razem, jak będziecie pisać DAWNkins.

16 komentarzy:

 1. Na demotywatorach wieki nie byłam ;). Dawno nie czytałam żadnej książki, dobijające.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie siedzę na demotywatorach, to i podobne awantury mnie omijają. Ewolucja nie wyklucza istnienia Boga, tak na marginesie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojej, a myślałam, że tylko ja wciąż jeszcze całkiem spontanicznie zaglądam na tą stronę.

  OdpowiedzUsuń
 4. ja nie rozumiem jak można walczyć ze sobą przez wyznawane religie, przecież każdy ma prawo wyboru, a ponoć Bóg jest jeden, tylko pod różnymi postaciami. ehh...

  OdpowiedzUsuń
 5. w ksiązkach Dawkinsa zaczytywałem się swojego czasu i właśnie...wszyscy szafują nazwiskiem, nie znając tak naprawdę dzieł owego pana, nie mając pojęcia, że jego tzw. wojujący ateizm ( chociaż, jak dla mnie pan Dawkins wielce wojującym ateistą nie jest, tylko swojego czasu wyłuszczył pewne poglądy wynikające z innych i miał do tego pełne prawo) jest tylko dodatkiem do niesamowitego wkładu w naukę. po prostu, wielu ludzi jak zwykle lubi sobie wycierać gębę nazwiskiem, nie wiedząc nawet, kim ta osoba naprawdę jest. to coś z ludzkiej tendencji "ja wiem lepiej, rzucę mądre nazwisko i się zamkną". bardzo często spotykana tendencja jak mi się zdaje.

  a co do sporów...nigdy nie zrozumiem, jak można się o to kłocić. jedni próbują logiką udowodnić że bogów jakichkolwiek nie ma, podczas gdy wiara wykracza poza logikę, jest czuciem. wierzący wysuwają nielogiczne zgoła argumenty, albo co gorsza, próbują własne czucie racjonalizować. i o co się w ogóle kłocić, skoro wiara albo jej brak to sprawa całkowicie intymna i osobista? jak zwykle, nie umiemy pozwolić żyć komuś na jego kawałku podłogi, bo uwiera nas, że można inaczej, i oczywiście "ja muszę wiedzieć lepiej":D

  OdpowiedzUsuń
 6. Na demotywatory nie wchodzę, dla mnie ta strona jest po prostu żałosna i pozbawiona jakiegokolwiek sensu. A o Dawkinsie przyznam, że nie słyszałam. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja tam już uzależnienie od przeglądania Demotów zwalczyłam. Kiedyś dzień bez Demotów był dla mnie dniem straconym, a teraz wchodzę tam tylko sporadycznie, jak nie mam co robić. Widzę, że lektura ciekawa. Będę musiała to dopisać do swojej listy... a miałam się zabrać za 100 tytułów BBC...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 100 tytułów z BBC? Nie słyszałam, nie wiem o co biega, ale się dowiem :D

   Usuń
  2. Już wpisałam :) Część czytałam, część pewnie przeczytam a reszty nie ruszę, bo nie uważam tego za konieczne :)

   Usuń
  3. To podobnie jak ja ;P Niektóre tytuły mnie odrzucają. Ale resztę staram się przeczytać.

   Usuń
 8. Hmm, ale "dawn" to świt, również w przenośni, początek czegoś, więc chyba obelga mało trafiona, wydaje mi się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie i mało trafiona, bo piszącym chodzi o "downa" w sensie choroby. No cóż, nie każdy pewnie zwróciłby uwagę na znaczenie tego, co pisze :)

   Usuń
 9. ja uwielbiam demotywatory i chętnie czytam te wojenki w komentarzach :) oj tak, to fanatyzm a nie jakakolwiek wiara jest powodem złych zdarzeń.

  OdpowiedzUsuń
 10. Każdego kręci co innego. Thank u. :>

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię.