11 października 2013

93. Adam

Interakcja to słowo dobrze znane, ale nie w praktyce. Nawyki i spokój – przede wszystkim. Zbyt dużo ludzi to powód jedynie do strachu. Zdrętwiała gestykulacja. Nerwy, niezrozumienie, niepojętność, zawężenie, ucieczka, nauka, zamknięcie, odrzucanie i odrzucenie.

 Adam cierpli na Zespół Aspergera. Jego życie można nazwać co najwyżej monotonią. I jest to jedna z trudniejszych do przeżycia monotonii. Wybrana, ale jakby nie wybrana. Rzeczywistość jest dla niego trudem. Jest strachem. Nie ma potwora pod łóżkiem, ani zjawy w szafie. Rzeczywistość jest wystarczająco przerażająca.
 
Ma swój dom. Ma pracę. Ma ojca. 

Wszystko jednak kiedyś się urywa. Rodzice, którzy się nami opiekują, nie żyją wiecznie. I gdy ojca zabraknie Adam nagle zostaje sam. Sam – SAM. Zupełnie. Poradzenie sobie z codziennością jest nie lada wyzwaniem dla każdego. Poradzenie sobie z codziennością dla Adama, który wstaje, chodzi i kładzie się spać z Aspergerem, jest ogromnym wysiłkiem.
Musi on jednak poradzić sobie nie tylko z tym. Zaczyna dostrzegać swoją nową sąsiadkę Beth, która również dostrzega jego. On uczy się żyć. Ona uczy się rozumieć. 


Adam to film nie tylko o Aspergerze. Nie tylko o ludziach, którzy muszą chociaż spróbować pojąć osoby podobne do głównego bohatera. Przede wszystkim jest to film o przezwyciężaniu i Samodzielności. 

Źródło
Nie ma on zakończenia typowego dla historii romantycznej. Jednak jego szczegóły musi poznać już sam oglądający.
 
To wszystko podane jest na tacy z pięknych scen oraz muzyki, której nie ma za wiele i nie porywa, ale oddaje nastrój z daniem głównym w postaci przekonującej gry aktorskiej. W pierwszoplanowych rolach bowiem występują Rose Byrne jako Beth (znana z m.in. z filmów: „28 tygodni później”, „Naznaczony”, czy „X-men”) oraz Hugh Dancy jako Adam (występujący również w filmach: „Helikopter o ogniu”, czy „Uwikłani” a ostatnio w serialu „Hannibal”).

4 komentarze:

 1. Mój kolega cierpi na podobną chorobę...

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainteresowałaś mnie tym filmem :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej, właśnie powstał nowy projekt Wschodzące Gwiazdy, który ma na celu stworzenie "bazy" blogerów w blogosferze, poprzez prezentację blogów w wywiadach.
  Jeśli jesteś zainteresowany/a współpracą bądź udziałem w projekcie to zapraszamy na wschodzace.blogspot.com - tam znajdziesz wszystkie informacje.

  Pozdrawiamy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W końcu coś innego... trzeba będzie w wolnej chwili obejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię.