Przejdź do głównej zawartości

94. Japońska muzyka

Domyślam się, że nie jestem tutaj jedyną osobą słuchającą japońskich wykonawców. Zatem myślę, że nie ja jedna spotkałam się z uprzedzeniami dotyczącymi takiej muzyki. Zwłaszcza ze strony osób, które anime postrzegają wyłącznie jako bajki (bo pewnie widzieli aż jedno i uważają, że wszystkie wyglądają tak samo), co automatycznie przerzuca się na niechęć to innych wytworów kultury japońskiej.

Szczerze przyznaję, że w większości utworów chórki, które są popularne w japońskich piosenkach i mnie rozwalają na łopatki, po prostu śmieszą. Ogólnie osławiony dziecinny lub zabawny ton, wymowa i brzmienie rozpowszechnianych utworów utrwalają tylko awersję do tego typu muzyki.

A jednak myślę, że warto przysłuchać się chociaż kilku utworom, żeby uświadomić sobie, że może to być muzyka dobra, jak każda inna - po prostu słowa są w innym języku, została stworzona w innej kulturze. 

Takim kawałkiem jest chociażby Lair zespołu ONE OK ROCK, który tekst ma niczego sobie (o tematyce analogicznej do całego mnóstwa popularnych utworów) i wykonanie na miarę standardowego rocka.


Dla fanów wykonań kobiecych zdecydowanie można polecić Yui. Moją szczególnie ulubioną piosenką jest Again, w której podoba mi się i wykonanie, i tekst (Link do tekstu z tłumaczeniem).


Natomiast dla osób, które zachwycają się na co dzień utworami bardziej instrumentalnymi, może po części wzruszającymi świetną propozycją może być utwór Stories Kuroishi'ego Hitomi.Naprawdę zachęcam do przesłuchania!
Nie samymi hentai'ami  i śmiesznymi chórkami japońska muzyka żyje.

Komentarze

 1. Kiedyś słuchałam j-popu i j-rocka, ale to były zamierzchłe czasy :) Miałam wtedy 8 lat, kto by pomyślał? Czasem do tego wracam dla wspomnien. Nie rozumiem kompletnie ludzi, którzy kierują się stereotypami "anime-bajek", obrażając "chińczyków".. Japonia to kompletnie zwariowany i kreatywny kraj, który chciałabym zobaczyc na własne oczy.
  Zostaję oczywiście, blog wydaje się byc świetny. Obserwuję.
  Zapraszam do siebie, jeśli chcesz :)
  http://davocem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam te piosenki :D
  Ja słucham głownie Vocaloidów i UTAUloidów, no i utaite, którzy ich coverują, a to dopiero jest przez ludzi uznawane za dziwne.

  OdpowiedzUsuń
 3. te chórki rzeczywiście brzmią jakby.. dziecięco :D ja akurat kompletnie nie wkręcam się w japońską muzykę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja lubię Yoko Kanno - Lithium Flower i Twórczość Akiry Yamaoki. Ale taka typowo japońska muza to dla mnie Kitaro.
  Na pewno warto się przyjrzeć, wokale mają na ogół ciekawą barwę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie moja bajka, ale krytykować nie zamierzam: niech sobie każdy słucha, czego chce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Japońska muzyka ma w sobie coś tajemniczego i jednocześnie pociągającego. Od najmłodszych lat za nią przypadałam, choć na początku nie wiedziałam, że to japońskie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli już zdecydowałeś się na komentowanie - niech to będzie coś w miarę rozsądnego i w miarę po polsku.

Popularne posty z tego bloga

131. Wysokie Obcasy Extra - Maj 2014.

Wiem, że nie wyglądam, ale potrafię czytać słowo drukowane [to ma być śmieszny żart, hahaha]. Wczoraj w moje ręce trafił majowy numer Wysokich Obcasów Extra. Tak naprawdę to jedno z niewielu pism, ukierunkowanych typowo na kobiety, które lubię czytać. Głównie ze względu na to, że zawiera bardzo interesujące treści. No dobra, tak naprawdę, to głównie dlatego, że po prostu nie jest szmatławcem. Myślę, że mężczyźni również mogą go spokojnie czytać i nie umrzeć ze śmiechu.

Nie piszę dzisiaj tego posta bez powodu. Chciałam polecić wam majowy numer, gdyż bardzo przypadł mi do gustu. Wymienię kilka artykułów, które szczególnie mnie zainteresowały:
- Donatella Versace: Krótka opowieść o modowym królestwie V.
- Indie. Przeżywaj i płać: Opis Indii z trochę innej strony, niż zwykle spotykam. Jest co prawda pełny relacji z "uduchawiających" spotkań, jednak połączonych z własną refleksją autora nad ich sensem.
- Dagny Przybyszewska: Tragiczna historia muzy artystów. Świetnie napisana. Za…

191. Czego nauczyłam się o sobie, gdy zostałam mamą?

Dopiero, gdy coś zmienia się w naszym życiu, zaczynamy dostrzegać wiele własnych cech, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Ja na przykład nie wiedziałam jak wiele umiejętności posiadam, dopóki nie zostałam mamą.  Oto kilka przykładów zdolności, które odkryłam przez ostatni rok.


1. Potrafię czytać i śpiewać jednocześnie.
Dotychczas jedynie słuchałam muzyki przy czytaniu. Teraz jednak wiem, że "Ogórek, ogórek, ogórek..." świetnie współgra z Niallem Fergusonem.
2. Do gotowania obiadu wystarczy jedna ręka.
I nieważne, czy muszę zetrzeć ser na tarce, czy usmażyć mięso. Nie wiedziałam też, że potrafię przerzucać naleśniki na patelni bez użycia łopatki. Taki ze mnie geniusz kulinarny.
3. Prysznic wcale nie musi zajmować mi 15 minut.
Równie dobrze, łącznie z wytarciem i ubraniem się, może zająć trzy.
4. Jestem w stanie przełkąć całą kanpakę na raz.
A zimna kawa do tego wcale nie musi być taka zła. Ważne, że w ogóle jest.
5. Jednak potrafię zasnąć już o 19.00.
Albo 18.00. A najlepiej…

187. Poszła baba do urzędu a tam druga baba

Tak się akurat złożyło, że nawet urlop macierzyński kiedyś się kończy. Co prawda pracy szukam na własną rękę, ale dopomóc sobie nigdy nie zaszkodzi. Przynajmniej myślałam tak jeszcze półtorej miesiąca temu. Zadowolona ze swoje rezolutności pojechałam zarejestrować się do Urzędu Pracy.
Obecność obowiązkowa pod groźbą kary śmierci
Wiem, że stawiennictwo na termin jest absolutnie obowiązkowe. Jednak w dniu stawiennictwa, ku swojemu zadowoleniu, miałam dwie rozmowy kwalifikacyjne. Zadzwoniłam zatem do Urzędu, poinformowałam o tym i zadowolona udałam się na rozmowy o pracę.
Kolejnego dnia zadzwoniłam do owego Urzędu zapytać kiedy w takim razie powinnam się stawić? A tu nagle RYK, KRZYK i pisk opon. Baba drze się na mnie, że to nieważne, że miałam rozmowy o pracę, bo przyjście do UP jest ważniejsze.
Zapytałam Pani grzecznie, czy nie o to chodzi w poszukiwaniu pracy aby jej szukać...? Cóż.
Regulamin bardzo nieszczegółowy
Musiałam dzwonić trzy razy żeby baba wreszcie powiedziała mi co powinnam zrob…