4 grudnia 2013

100. Do You Know What Time It Is?Źródło

Pojęcie czasu było dla mnie zawsze czymś przytłaczającym. Pomimo otaczającej nas mechaniki i praktycznego oparcia naszego życia na czasie nie byłam w stanie dopuścić tego odpowiednio do swojej wyobraźni.


Niezliczoną ilość razy wchodziłam na wasze blogi i widziałam jak poruszacie tę kwestię, jak bardzo różnie patrzymy na czas. 


Pytanie tylko, czy wiemy o co pytamy?

Chociaż zastanawiałam się nad tym wiele razy dopiero teraz jestem w stanie odpowiednio wizualizować sobie pewne pojęcia. Najwidoczniej wymagało to po prostu prostego ukierunkowania, które da początek jakimś dalszym myślom. Takim ukierunkowanie był dla mnie film „Do You Know What Time It Is?” produkcji BBC.

Źródło

Głównym bohaterem filmu jest czas. Za to przewodnikiem fantastyczny Brian Cox. Jest on brytyjskim fizykiem zajmującym się fizyką kwantową. Pracuje między innymi w CERN przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (jak to się ładnie u nas mówi).

Nasza podróż zaczyna się u Majów i dochodzi do zegarów atomowych. Próbujemy w niej odnaleźć początek czasu i odpowiedź na pytanie, czy coś takiego jak ten początek w ogóle istnieje. Czy przyszłość i przeszłość istnieją, i będą istnieć, czy nie jest to możliwe?Jest to jeden z najlepszych filmów tego typu, jakie oglądałam. Narrator jest charyzmatyczny, tematyka przedstawiona niezwykle ciekawie. Do tego same ujęcia są fantastyczne.

Polecam naprawdę gorąco. Nie tylko fanom fizyki!

5 komentarzy:

 1. Muszę obejrzeć!

  U mnie też już sypie, sypie i jest biało ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznajemy, to bardzo ciekawy temat :)
  Bardzo ciekawy filmik ^^
  Jest tyle pytań, na które nie znamy odpowiedzi i jeszcze więcej tych, których odpowiedź znać chcemy za wszelką cenę! Myślimy, że to jest jedno z wielu pytań, którym warto poświęcić czas. A czy poznamy kiedyś prawdziwą odpowiedź? Cóż tego nie wie nikt, ale wiara to podstawa!
  Pozdrawiamy i zapraszamy!
  http://thehauntedway.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. CERN i hadrony! ♥
  magiczny akcent ma ten Brian. z chęcią obejrzałam to, co tu zamieściłaś. czas to wielka tajemnica, sama nie do końca wiem, jak to działa... a odmierzanie czasu kiedys nas zgubi. ludzie gonią za przyszłością i nigdy nie zrozumieją, że jej nie dogonią

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedy uczniom mówię, że na zrobienie czegoś jest minuta, niektórzy pytają, czy moja minuta, czy obiektywna. Bo moja minuta się skraca lub wydłuża w zależności od minuty, w której wypowiadam polecenie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię.