3 stycznia 2016

179. Ctrl + C, Ctrl + V, czy po prostu INSPIRACJA?

Mnóstwo czasu minęło zanim zabrałam się do stworzenia tego wpisu. Wynika to z jednej prostej rzeczy - zapomniałam. Teraz jednak wracam do Kwestii Autorytetu Emilii Nowak z jej Fabryki Dygresji.

Niestety prawda jest taka, że w swoim życiu często trafiamy na ludzi, którzy kwestię autorytetów rozumieją albo jako fakt, że trzeba za kimś ślepo podążać i nie mieć własnego zdania, albo jako coś obrzydliwego, co sprawia, że zatracamy swoją indywidualność. 
Ja oba te stwierdzenia postrzegam jako bzdurę.

Już pod postem Emilii zgodziłam się z nią, że autorytety są potrzebne, ale nie do przesady. Jak to rozumiem?

Emilia podała świetny przykład, który także mi jest bliski - John Irving. Śmiało mogę stwierdzić, że jest on moim literackim autorytetem. Nigdy jednak nie chciałabym pisać DOKŁADNIE TAK JAK ON. Chciałabym jednak mieć takiego kopa w swoim języku. Gdy otwieram jakiś fragment od razu widzę, że to Irving. Czy to nie wspaniałe? Może i młodo coś opublikował. Może i Emilia, która wywołała go jako wzór, również już opublikowała Piromanów. I może ja kiedyś coś opublikuję, a może nigdy niczego nie wydam? Ale co z tego, przecież nie przestanę przez to pisać i nie rzucę brania przykładu ze świetnych twórców. Dlaczego? Bo po prostu to kocham. Tak, jak kocham prozę Irvinga.Kierowanie się autorytetem wcale nie oznacza ślepej wiary.

Wszyscy jesteśmy omylni, nie ma co do tego wątpliwości. Nawet najlepsi rodzice na świecie popełniali błędy, które ich dziecko dostrzegło. Czy ma wtedy ono przestać w ogóle brać z nich przykład?

Dla mnie jest to jak płyta fantastycznego zespołu. Uwielbiam chociażby Scorpionsów i mogłabym w kółko słuchać ich koncertu z Wiednia. Zarówno muzyka jak i samo show są dla mnie fenomenalne. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wykonane utwory mi się podobają. Jest wielu muzyków, których podziwiam i słucham, jednak gdybym miała przyjąć lub odrzucić którąś z ich płyt jako niepodzielną całość, to na palcach jednej ręki zliczyłabym krążki, które zostałyby w mojej dyskografii. Fakt, że podoba mi się czyjaś twórczość, czyjś pogląd, itd., wcale nie oznacza, że ślepo łyknę wszystko, co zrobi lub powie.

Nie jestem owcą. Widzę kierunkowskaz i to ja decyduję, czy za nim podążę. Korzystam z inspiracji, a nie z powielania.

Piszę w tym momencie notkę opartą na tym, co kiedyś przeczytałam u Emilii i co zapadło mi w pamięć. Czy to oznacza, że Emilia oskarży mnie o plagiat? Nie mam własnych pomysłów i kopiję cudze?

Dobrze jest korzystać z tego, co tworzą inni. Dzięki temu sami zbieramy całą bazę inspiracji. Wcale nie chcę mieć brzucha jak Chodakowska, bo mi się nie podoba. Jednak chciałabym mieć taką formę. Po to czytam wasze blogi, aby trafiać na ciekawe informacje, wyławiać dobre książki, poznawać wasze opinie, motywacje i czerpać pomysły. 

Nieważne, czy napiszę tekst, który zainspirowała Emilia, czy postawię w domu świeczki, które widziałam u Natalii, kupię dla dziecka akcesoria polecane przez Groszkową albo wypełnię półkę książkami, o których czytałam u Wiolety. Bo pewnie użyję własnych słów pisząc o autorytetach, spodoba mi się odmienny zapach świeczek, wybiorę inny kolor kocyka dla córeczki i nie każda książka polecana przez Wiolę mi się spodoba. Ale będę działać!

Nigdy nie chciałam być lekarzem, ale uwielbiałam Dr House'a za bystrość umysłu. Do muzyka też raczej nie aspiruję, ale to, co wyprawia z moimi bębenkami Deep Purple albo Linkin Park uważam za arcydzieło. Raperką stanę się równie prędko, co zakonnicą, ale pokłony biję mojemu D. za codzienne dawki AK47, Soboty, Raha i wielu, wielu innych twórców współczesnej poezji muzycznej. Czytam Irvinga, Kunderę i innych pisarzy będących klasą samą w sobie, uważnie słuchałam kilku tych świetnych wykładowców, na których trafiłam w czasie studiów.

Korzystanie z ich doświadczeń, słów i czynów nie oznacza kopiowania. Oznacza, że robię to, co, moim zdaniem, każdy powinien robić ze swoim otoczeniem: korzystam ile mogę, przenoszę na swój grunt, a jeśli mogę - przekazuję dalej.

A wy z czego czerpiecie i co byście chcieli przekazać?

_____________________
Znajdź mnie:

9 komentarzy:

 1. Artysta nie posiada ciała ... 100% prawdy 😘

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam autorów, których już po chwili rozpoznaje się po stylu, ale niewiele osób pisze aż tak charakterystycznie. Fakt, dobrze jest się inspirować, ale trzeba też znać granice :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie trzeba, jak we wszystkim, żeby móc w ogóle patrzeć na coś jak na swoje dzieło.

   Usuń
 3. Ciekawi mnie "W jednej osobie".

  OdpowiedzUsuń
 4. szkoda, że tak mało ludzi rozróżnia inspirację od cholernego naśladowania. dla mnie inspiracją jest wszystko, co mnie otacza, przynajmniej, jeżeli chodzi o graficzne sprawy. lubię oglądać gotowe pracy, ale SZANUJĘ TO, ŻE TO KTOŚ INNY JEST ICH AUTOREM i nigdy, przenigdy, nie dokonałabym plagiatu.

  OdpowiedzUsuń
 5. wszystkiego dobrego w Nowym Roku <3

  OdpowiedzUsuń
 6. i dziękuję za życzenia urodzinowe :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie każdy odróżnia inspirowanie się od kopiowania i potem mamy np. morze blogów pisanych tym samym stylem, co jest irytujące.

  OdpowiedzUsuń
 8. Do Twoich rozważań o podążaniu za autorytetem w sumie nie ma czego dodawać - słusznie stwierdzasz, że za nikim nie należy iść ślepo. Ja mam wrodzony brak zaufania do ludzi (co paradoksalnie wiąże się i wynika z mojej naiwności) i uważam, że mnóstwo wielkiego zła na tym świecie dzieje się właśnie przez ślepe podążanie za autorytetami (czy raczej pseudo- lub nawet antyautorytetami). Tymczasem każdą opinię należy traktować ze szczyptą soli, jak mawiają Anglicy, obejrzeć ją ze wszystkich stron, także tych z wierzchu niewidocznych i dopiero ewentualnie się z nią zgodzić (lub nie). Swoją drogą zadałaś mi ćwieczka, bo jak teraz zaczęłam się zastanawiać, czyj autorytet wpłynął na ukształtowanie się moich prywatnych zasad moralnych, to wyszło na to, że nie jestem w stanie takiej osoby lub osób wskazać. Pewnie to efekt mieszanki wychowania domowego, szkolnego, mnóstwa książek i wrodzonych tendencji. Co do stricte pisania, to tutaj wzorem dla mnie był i będzie zawsze Pratchett ze swoim światem dysku, choć nie łudzę się, że kiedykolwiek będę tak pisać (choć może i dobrze, bo w sumie masz rację, że lepiej mieć własny styl niż kopię czyjegoś, choćby idealnego).
  Tak żem się rozpisała i nic z tego w sumie nie wynika.
  Atakwogleto dzięki za ubiegły rok z Twoim blogiem i życzę udanego prywatnie i bogatego we wpisy kolejnego roku. I jako że coś tam udaję, że piszę na swoim blogu ostatnio, to wcisnę pierwszy i ostatni raz autoreklamę https://dobrafanfikcja.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię.