24 września 2017

196. Umrzeć po raz drugi

Niezwykle rozwinięta ludzka inteligencja doprowadziła do stworzenia niesamowitych udogodnień i genialnych technologii. Wszystko to jest człowiekowi mniej lub bardziej potrzebne do przetrwania we współczesnym świecie. Jednocześnie jednak doprowadziło do tego, że zapomnieliśmy kim jesteśmy - zwierzętami. Czy udałoby nam się przetrwać w walce twarzą w twarz z dzikimi koszmarami?

Źródło


Wyjęte wnętrzności, oprawiona skóra i ciało podwieszone w taki sposób, aby cała krew mogła z niego odpłynąć. To nie opis przygotowywania zwierzęcia do oprawienia, lecz miejsca zbrodni. Czy to sprawiedliwość doprowadziła do tak brutalnego zabójstwa myśliwego, którego dom wypełniony jest zwierzęcymi trofeami po polowaniach? Być może. Możliwe jest jednak, że to seryjny zabójca, kierujący się siłą dzikiego instynktu połączonego z ludzką inteligencją. Tess Gerritsen połączyła duet detektyw Jane Rizzoli i patolog Maury Isles, aby razem mogły odkryć kto stoi za tajemniczą zbrodnią.

Moja refleksja

Umrzeć po raz drugi to pierwsza książka Gerritsen z jaką miałam do czynienia, dlatego nie porównam jej z innymi częściami. Z pewnością jednak mogę napisać, że to fantastyczny kryminał, który trzyma w napięciu do samego końca. Opierając się na własnych podejrzeniach nie zgadłam kto był sprawcą aż do momentu wyjaśnienia. Autorka stworzyła kilka dróg i każda alternatywa wydawała się właściwa. W tej serii kryminałów Gerritsen zespół Rizzoli - Isles to standard. Jednak główne bohaterki nie stoją przez cały czas w centrum uwagi. Wszystkie postaci poboczne są równie interesujące i mają swoją historię do opowiedzenia. Zostało to świetnie rozegrane przy użyciu dwóch rodzajów narracji, co sprawia, że książkę czyta się w jeszcze bardziej interesujący sposób.

Koniecznie muszę przeczytać inne dzieła Gerritsen. Mam nadzieję, że są równie dobre, jak Umrzeć po raz drugi. A jak wasze doświadczenie z tą autorką? Jakich jeszcze twórców kryminałów polecilibyście?

_________________________________________

Znajdź mnie:

11 komentarzy:

 1. Nie czytałam. Ale po lekturze Hannibala Lectera, wszystko inne u mnie blednie.... W każdym razie jak złapię gdzieś tą książkę to przeczytam w wolnej chwili. :)
  Pozdrowienia! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam na oderwanie się od poważniejszej literatury na jeden wieczór :)

   Usuń
 2. Hej!
  Na wstępie dzięki za komentarz :)
  Lubię kryminały, ale nie czytałam tej książki. Podoba mi się ogólnie ten wpis i zachęca do zapoznania się z tą literaturą.
  Ogólnie czytam opowieści S. Kinga. Nie wiem, jakie tytuły mogłabym polecić, bo jest ich trochę.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. King to klasyk a ja nie mogę się do niego przekonać. Oczywiście "Zieloną milę" iwielbiam, ale to by było na tyle.

   Usuń
 3. Uwielbiam autorkę, ale tej książki jeszcze nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że to dosyć popularna autorka. A co czytałaś?

   Usuń
 4. Niestety nic nie polecę, bo nie znam. Niemniej książka, o której piszesz ląduje na mojej długaśnej liście :).

  OdpowiedzUsuń
 5. To jedna z moich ulubionych autorek tego gatunku i każda jej książka jest świetna. Jeśli ktoś lubi kryminały to na pewno będzie usatysfakcjonowany.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta część serii jeszcze przede mną. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę wreszcie poznać twórczość tej autorki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam ją już, ale nie pamiętam tytułów. Jest niezła. Zresztą nie wiem, czy powinnam się dzisiaj wypowiadać, bo chyba nie czuję się najlepiej - (...)"doprowadziła do stworzenia niesamowitych udogodnień i genialnych technologii(...)" - przeczytałam "odwiedziła stworzenia niesamowite, ogólnie genitalia technologii".
  Także...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię.